ABD Ekim enflasyonu, aşı ve mali teşviklerin etkileri

0
42

Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0 ve %1,6 artış oranları görülüyor. Piyasa beklentileri manşet TÜFE’de aylık ve yıllık %0,1 ve %1,3, çekirdek TÜFE’de ise aylık ve yıllık %0,2 ve %1,8 şeklindeydi. Ekim ayında birçok alt kalemin artış ve azalışlarda birbirini dengelediği görülmektedir. 

 

Alt kalemlere baktığımızda; gıda endeksi %0,2 artarken enerji endeksi %0,1’lik sınırlı bir artış gösterdi. Buna karşılık enerji grubundaki elektrik fiyatları Ekim ayında %1,2 oranında arttı. Yıllık bazda gıda fiyatları %3,9 artarken, son 12 ayda enerji fiyatları ise %9,2 düştü. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, genel enflasyonu baskılarken son dönemde aşı haberlerinin getirdiği iyimserlikle artan petrol fiyatları enflasyonist etkisini artırabilir. Barınma %0,1 artarken, sağlık hizmetlerinde ise %0,4’lük düşüş görüyoruz. Havayolu ücretleri, eğlence ve yeni araçlar endeksler yükselenler arasında yer alırken, motorlu taşıt sigortası, giyim ve ev eşyası endeksleri geriledi. Eğer aşının kullanılması ve pandemi etkisini kırması durumunu 2021 içerisinde görmeye başlayacaksak, enflasyon kalemlerinde de rotasyon pandemi kalemleri ve pandemiden etkilenen kalemler arasında değişim gösterecektir. Bu da düşük talepten fiyatı düşük kalmış gruplarda enflasyonist baskı artacak demektir. Bunun en bariz etkisini hizmet fiyatlarında göreceğiz.

 

ABD’de yıllık enflasyon değişimi (2010-2020)… Kaynak: Bloomberg, US Department of Labor, US Bureau of Labor Statistics

 

Enflasyon beklentileri, mali teşvik paketinin geleceği açısından da önemli olacak. Biden ofise geçene kadar geçecek olan sürede, bunun belirsizliğini göreceğiz. Sonuçta Covid vakaları kontrolsüz bir seviyede tehdit oluşturmaya devam ediyor. Ekonomik toparlanma etkisi şu aşamada belirleyici, Senato Cumhuriyetçileri de Demokrat paketin büyüklüğünü indirgemek için ekonomik canlılığa işaret eden göstergeleri kullanacaklardır. Biden “topal ördek” olacak, dolayısıyla Cumhuriyetçilerle müzakere etmek durumunda. Ocak’ta Biden başa geçtikten sonra çıkarılacak bir mali destek paketi muhtemelen Biden’ın aklındakinin ve Cumhuriyetçilerin istediğinin tam ortasında bir yerde olacak.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here