Alis Harikalar Diyarında’ya ”SEN de OKU” dokunuşu

0
147

Alis Harikalar Diyarında‘yı, bu kez Alis’in gözünden okumaya ne dersiniz?

Güzin Öztürk, tüm zamanların en çok sevilen çocuk klasiklerinden biri olan Alis Harikalar

Diyarında’yı,Tudem’in disleksik ve okumaya isteksiz çocuklara özel olarak hazırladığı SEN de OKU Klasikler koleksiyonu için, yenilikçi kalemiyle bu kez Alis’in gözünden anlattı.

 

Özenli ve titiz bir çalışmanın meyvesi olarak ”SEN de OKU Klasikler” koleksiyonundaki yerini alan bu eşsiz eser, Türkçenin doğal söyleyiş özelliklerine özen gösteren ahenkli

diliyle hâlihazırda raflarda yer alan pek çok Alis uyarlamasından farklılaşıyor.

 

Matematik, mantık, fotoğraf gibi farklı alanlarda birçok meziyeti bulunan İngiliz yazar Lewis

Carroll’ın izinden yürüyerek geçmişle gelecek arasında edebiyat köprüleri kuran Öztürk, hicivden beslenen alegorik bir anlatımla, okurlarını düşler âlemine doğru fantastik bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Sanatın hemen her alanında kendine yer bulan hatta bir popüler kültür unsuruna dönüşmeyi başaran Alis Harikalar Diyarında‘nın bu yeniden anlatımı, Alis’le ilk kez tanışan çocukların ya da kalbi her daim Alis’le birlikte atan çocuk ruhluların düşlerini sonsuzluğa taşıyor.

Gerçekle düşün kesiştiği noktada kendine hayalî bir kaçış alanı yaratan Alis’in hissettirdiği duygular, Zeynep Özatalay’ın sinematografik bir durulukta resmettiği çizimleriyle âdeta gözlerde canlanıyor.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here