Gündem

Aytun Çıray’dan soru önergesi

İYİ Parti Genel Başkan Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın “Camilerimiz yakıldı” açıklamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Meral Akşener’in Başdanışmanı Aytun Çıray, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezi eylemlerinde “Camilerimiz yakıldı” açıklamasını meclis gündemine taşıdı. Çıray bir soru önergesiyle cevaplaması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yakılan camilerin hangi camiler olduğunu ve adres bilgilerini sordu.

KATBETMENİN TELAŞI İLE MİLLETE İFTİRA VE HAKARET EDİYORLAR

Çıray, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Kızılcahamam kampında gezi eylemleri ile ilgili sarf ettiği “Bütün bunlar olurken, bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız, camilerimiz yakıldı. Bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” sözlerinin gerçek dışı iddialardan oluştuğunu söyledi. Çıray, Erdoğan’ın son günlerde topluma hakaretamiz sözlerde ve gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunmasının altında yatan sebepleri şöyle açıkladı:

“Seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte topluma yönelik hakaretamiz sözler ve gerçek dışı iddialarla yapılmak istenen şey en başta ülkemizin yaşadığı ekonomik buhranın konuşulmasının önüne geçilmek istenmesidir. Cumhuriyet tarihinin en yüksek enflasyon oranı açıklanmış ve milletimiz her güne yeni bir zamla uyanırken, sayın Erdoğan planlı bir biçimde ortaya yeni bir tartışma konusu atarak halkın gerçekleri konuşmasının önüne geçmek istiyor. Bunu yaparken AK Parti’den koparak millet ittifakına yönelen muhafazakâr seçmenleri inançları üzerinden kışkırtarak konsolide etmenin derdinde. Millete hakaret ve iftiranın nedeni kaybetmenin telaşından. Bu kutuplaştırma siyaseti kimseye kazandırmaz. Eğer yakılan camiler ile ilgili resmi kayıtlar kamuoyu ile paylaşılmaz ise Erdoğan iftiracı bir cumhurbaşkanı durumuna düşer.”

YAKILAN CAMİLERİN HASAR TESPİT TUTANAKLARINI VE GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞIN

Çıray, gezi eylemlerinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti ancak siyasi iktidar ne camide içki içenleri kanıtlayabildi ne de Kabataş’ta yaşandığını iddia ettikleri olayı, dedi. Şimdi ise gezi eylemlerinde camilerin yakıldığını iddia eden Sn Erdoğan bunu kanıtlamak zorundadır diyen Çıray, camilerin adreslerini ve itfaiye ekiplerinin yangına müdahale kayıtları ile camilerin hasar tespit tutanaklarının açıklanması gerektiğini belirtti.

Çıray’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şöyle;

  1. “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın gezi eylemlerinde yakıldığını iddia ettiği camilerimizin isimleri ve adresleri nedir?
  2. Yakıldığı iddia edilen camilerimize itfaiye ekipleri müdahale etmiş midir? Müdahale ettiyse itfaiye ekiplerinin yangınlara müdahale ettikleri yer, gün, saat kayıtlarını kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?
  3. Yangınlar sonrası camilerde oluşan hasar tespit tutanaklarını ve görüntülerini paylaşmayı düşünüyor musunuz?”

Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu