Cami Halısı ve Uygun Seçimler

0
67

Cami Halısı ve Uygun Seçimler

Günde beş haftada otuz beş vakit düzenli olarak cemaat tarafından ziyaret edilen cami halıları da hijyen, bakım ve onarım konusunda dikkat edilmesi gereken halılardan biridir. En çok dış temasa maruz kalan unsur olan halıların temizliği ve bakımı hayati önem taşır. Ayakkabısız girdiğimiz camilerde zemindeki halı ile ibadet anında gerçekleşen el ve yüz gibi cilt temasının bir çok bakteri ve mikrobu taşıyabileceğini unutmamak gerekir. Cemaati ve camiyi ziyaret eden kişilerin bu tarz durumlarda mağduriyet yaşamaması adına halı seçimi kadar bakımı da muhakkak ki önemlidir. Bu tarz durumlarda dikkate alınması gereken konulardan kısaca söz edecek olursak öncelikle halıların malzemesini dikkate almamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Örneğin geçmişte  Kirkitli dokumalar, çok erken tarihlerden itibaren, ticari bir değer taşıyan, sipariş alınıp, deniz aşırı ülkelere satıldığı bilinen halıların aksine, sadece dokuyan kişi veya ailenin ihtiyacı için yapılmış ve günlük yaşamın bir parçası olarak, yine aynı çevrede kullanılmış, tüketilmiştir. Bu nedenle de ticari düşünce ve yönlendirmenin yakın tarihe kadar dışında kalabilmiştir. Bu nedenle halı-kilim üretimi ticari amaç ve yönlendirmenin dışında kalabilmiştir. Bu husus, kilim ve düz dokuma türlerinin gerçek bir halk sanatı olarak yakın tarihe kadar varlığını bozulmadan sürdürmesini sağlarken, salt bir günlük kullanım eşyası olarak bakılmaktan ötürü, eski örneklerin özenle saklandığı bir ortama da ne yazık ki imkan vermemiştir. Bu nedenle Osmanlılar’da yaygın bir gelenek olan camilere halı ve kilim vakfetme işi, kilim sanatı açısından büyük önem taşımaktadır.

Akrilik cami halısı​ nda yün ve koton yapı betimi söz konusudur. Akrilik cami halıları kolayca yıkanabilmekte ve şeklini koruyabilmektedir. Bu halılarda güveye, kimyasala ve yağa dayanıklılık söz konusudur.  Bu nedenle cami halısı fiyatları seçerken akrilik halıları tercih edebilirsiniz. Akrilik halıların yün halıya benzer bir dokusu bulunmaktadır. Kullandıkça güzelleşen, temizlendikçe parlayan bir yapısı olan akrilik halının keçeleşme yapmadığını belirmekte fayda var. Saf akrilik halının dayanıklılık ömrünün ortalama 85 yıl olarak belirlenmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here