Gündem

Çin, çelik, inşaat malzemeleri alanında yeşil dönüşüm başlatıyor

Çin resmi yetkilileri, ülkenin hammadde endüstrisinin gelişimini 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) kolaylaştırmak amacıyla, yeni bir plan açıkladı. Endüstri ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan plana göre, 2025 yılına değin daha yüksek kaliteye, daha yüksek bir verimliliğe ve daha rasyonel bir dağıtım sistemi oluşturulacak. Ayrıca düşük karbon emisyonu ile ve daha güvenli işleyen yeni bir hammadde sektörü modeline geçilecek.

Sektör bu sayede araştırma ve geliştirme faaliyetinin, üretimin ve dünyaya gerekli hammadde kullanımının önemli bir merkezi konumuna gelecek. Endüstriyel sistem; plana göre, güvenli, bağımsız ve kontrol edilebilir olacak.  

Çelik, demir dışı madenler, inşaat malzemesi ve yeni materyaller gibi alt sektörler içeren hammadde sektörü, uzun süre reel ekonominin temelini oluşturdu. Resmi veriler, Çin’in 2020 yılı hammadde sektörünün endüstri üretiminin tüm sektörlerin yüzde 27,4 kadarına denk düştüğünü gösteriyor.

Plan, paydaşları söz konusu sektörde dijital ve yeşil bir dönüşüme teşvik çabalarına çağırıyor. Ham çelik ve çimento gibi ürünlerin üretim kapasitesi artırmayıp endüstriyel kapasitelerin kullanımı makul bir düzeyde tutulacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu