Ekim ayı Enflasyonu beklentilere paralel

0
50

Ekim ayında TÜFE %2,10 olan beklentilere paralel %2,13 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE ise Eylül ayındaki %11,75 seviyesinden Ekim ayında %11,89’a yükseldi.

Ekim’de üretici fiyatlarında yüksek kur geçişkenliği dolayısıyla  hızlı bir artış yaşandı. Ekim ayında ÜFE ise %3,55 artış gösterirken, ÜFE’deki yıllık artış oranı Eylül ayındaki %14,33 seviyesinden %18,20 seviyesine yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında, giyim ve ayakkabı %6,81, gıda ve alkolsüz içecekler %3,03,ulaştırma %2,04 ile en çok artış gösteren sektör grupları olurken, düşüş gösteren gruplar ise %0,09 ile eğlence ve kültür, %0,01 ile alkollü içecekler ve tütün grupları oldu.

Dolar / TL tarafında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta sonu hafta sonu yaptığı konuşmada Fransa ve AB’yi izledikleri politikalardan dolayı, ABD’yi ise Türkiye’ye yaptırım açıklamaları sonrasında geçtiğimiz haftaya 8 TL bandından başlayan Dolar / TL, TCMB Başkanı Uysal’ın Enflasyon Raporu konuşmasındaki açıklamalarıyla 8,30’lu seviyelere yükseldi. TCMB’nin TCMB Bünyesinde Faaliyette Bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda Bankaların Borç Alabilme Limitlerinin sıfırlanması ve Açık Piyasa İşlemleri kapsamında Türk Lirası Cinsi Kira Sertifikaları Karşılığında Kotasyon Yöntemiyle Gerçekleştirilen Gecelik Vadeli Repo İşlemlerinin durdurulması kararı ile hafif geri çekilmeler görülse de hem jeopolitik riskler hem de coronavirüsteki belirsizlik ile Dolar / TL 8,45 seviyesinde işlem görüyor. Ayrıca bugün gerçekleşecek ABD seçimleri öncesinde dolar küresel piyasalarda gelişen ülke para birimlerine karşı yükseliş kaydederken, son bir ayda ise Dolar/TL’deki yükseliş %8’i aştı.

ABD seçimlerine saatler kala belirsizliğin güvenli liman varlıklarına talebi artırmasıyla birlikte, kazançlarını koruyan ons altın 1.870 dolar desteğinden başladığı yükselişinde 1.900 dolar direncinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor.

2020 yılında enflasyonun jeopolitik risklerin artması, coronavirüs pandemisinin belirsizliği, yüksek kur ve yeni YEP’e bağlı olarak çift hanelerde tamamlanmasını beklerken, Yılın son enflasyon raporunda TCMB Başkanı Murat Uysal enflasyon görünümü dolayısıyla sıkı para politikası mesajları vermiş, takip eden sıkılaşma adımlarıyla ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde yükselme kaydedilmişti. Uysal 2020 yıl sonu enflasyon tahmini %8,9’dan %12,1’e, 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise %6,2’den %9,4’e revize edildiğini bildirdi.

TCMB son Haziran – Temmuz – Ağustos toplantılarında enflasyondaki görünümün bozulması dolayısıyla faizleri sabit tutmuştu. Ancak küresel ekonomide üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber coronavirüs pandemisindeki belirsizlik ve Avrupa’da tekrar başlayan karantina uygulamaları toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek bir seyir izlediğini gösterişe de Ekim ayında politika faizinde değişiklik yapılmadı. Kurul, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte, likidite yönetimindeki esnekliğin artırılmasına ve enflasyon görünümündeki belirgin iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verdi.

TCMB politika faizinde yaptığı artışın ardından fonlama kompozisyonundaki değişiklikler ile sıkılaştırma adımlarına devam ediyor. Yıl içinde 7,35’lere kadar geri çekilmiş olan fonlama maliyeti geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde %13,45 olarak gerçekleşti.

Enflasyonun politika faizinin üzerinde olmasını da göz önünde bulundurarak TCMB’nin 19 Kasım’da Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi jeopolitik risklerle birlikte coronavirüs salgını ve buna ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır. 19 Kasım’da gerçekleşecek PPK toplantısında sıkılaştırma adımlarının devamını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırırm
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here