FX Piyasaları

0
120

USD/TRY: Tutanakların ardından Fed’in politika değişikliği ihtimalinin piyasa üzerindeki etkisinin şu aşamada geçici olduğunu izlerken, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,70’i geçmekte zorlandığı ortamda, arka planda durmaya devam eden büyüme hikayesi tekrar ön plana çıkmış gözüküyor. Dün MSCI Gelişmiş Ülke Endeksi dün %1 oranında değer kazandı. Diğer taraftan, ABD’de enflasyon korumalı tahvil ihalesine yönelik talebin beklentilerin altında kalması enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna dair görüşleri güçlendirdi. Dolar endeksi (DXY) bu sabah 90 seviyesinin altında yakın diplerini zorluyor. Büyümenin tekrar ön plana çıkması ile bugün dünya genelinde açıklanacak mayıs ayı PMI verilerinin beklentileri aşması durumunda piyasa haftayı olumlu (iyi veri = iyi veri) bir görüntü ile tamamlayabilir ve Dolar’daki baskı da belirginlik kazanabilir. Yurtiçinde ise aşı ile ilgili olumlu haber akışı dışında günlük vaka sayılarının 10binin altına gerilemesi turizm sezonu ile iyimser beklentileri biraz daha artırıken, Dolar’daki halihazırdaki baskı ile birlikte bu gelişmeler de TL tarafında destekleyici olabilir. Bu kapsamda, kur 8,3250 desteğine kadar gerileyebilir ki emtiaların düşüş trendine girme eğiliminde olması da TL için olumlu. Olası düşüşlerde 8,3250 seviyesinin kırılması durumunda da 8,24 bir sonraki hedef olarak izlenebilir. Yukarıda ise sıralı dirençler 8,42 ve 8,47 seviyelerinde.

EUR/USD: Enflasyon endişelerinin bir miktar arka planda kaldığı diğer yandan büyümelerin tekrar ön plana çıktığı ortamda risk iştahının toparlanması pariteyi destekliyor ki büyüme konusunda Avrupa Bölgesi’nin, ABD’yi yakalayabileceği beklentileri devam ediyor. Almanya on yıllık tahvil faizindeki hareket de bunu yansıtıyor. ABD on yıllık tahvil faizi ise şu aşamada %1,70’i aşamıyor. Bu gelişmeler çerçevesinde paritedeki yükseliş eğilimini devam edebileceğini düşünüyoruz. Parite 1,22 yakın desteğinin üzerinde kalarak 1,2280 direncini hedefleyebilir. Söz konusu seviyelerin dışında ise yukarıda 1,2320 direnci., aşağıda 1,2160 desteği izlenebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizinin %1,70’i geçmekte zorlandığı, Dolar endeksi (DXY) de 90 seviyesinin altında seyrettiği ortamda değerli maden, yaşanan primlere rağmen yükseliş isteğini koruyor. Dünya genelinde açıklanacak mayıs ayı PMI verilerinin izleneceği günde değerli madende yükseliş isteğinin devam edebileceğini düşünürken, Ons Altın 1.864 desteğinin üzerinde kalarak 1.890 direncini test edebilir. Söz konusu seviyelerin dışında ise yukarıda 1.906 direnci, aşağıda 1.852 desteği izlenebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here