Sağlık

Gingivtis hastalığı geç kalındığında kalıcı hasar bırakıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Periodontoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Meltem Çakır, “Diş fırçalama sırasındaki kanamanın diş eti iltihabının ilk belirtisi. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Periodontoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Meltem Çakır, Diş eti iltihabı olarak bilinen Gingivitis hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ağız kokusunun diş eti iltihabından kaynaklanabileceğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Meltem Çakır, şunları kaydetti;

“Diş eti iltihabı, diş etlerinin kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümesi ile kendini gösterir. Sağlıklı diş eti genellikle soluk mercan pembesi renginde, sıkı kıvamlı ve portakal kabuğu görünümündedir. İltihap olması halinde ise diş eti kenarında yuvarlaklaşma, şişkinlik, diş eti şeklinde bozukluk ve diş eti rengine kırmızı ve mor görünümünde bir renk değişimi meydana gelir. Buna ağız kokusu da eşlik edebilir.”

 

GEÇ TEŞHİSTE CERRAHİ TEDAVİ SÜRECİ

Erken teşhisinde diş eti iltihabının, cerrahi tedavi gerektirmeyeceğini belirten Çakır, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Başlangıç periodontal tedavisinde diş ve kök yüzeyi temizliği yapılır, ağız hijyeni eğitimi verilir, oklüzyon kontrol edilir ve yemek artıklarının ve mikroroganizmaların daha kolay birikmesini sağlayan retansiyon alanları (çürükler, yirmi yaş dişleri) kaldırır. Bu tedavi ile dişetlerindeki iltihap azaltmak veya ortadan kaldırmak ve diş eti iltihabına sebep olan mikroorganizmaları ortamdan uzaklaştırmak amaçlanır. Bu tedaviyle, diş eti tekrar dişe adapte olur, diş eti büzülür ve doku cebi ortadan kalkar”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu