Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Haftaya pozitif başlayan Asya piyasalarında bu sabah sert satışların etkili olduğunu görmekteyiz. Çin anakara hisselerinde kayıplar %2’ye yakın seyretmekte; Japonya, Güney Kore ve Hong Kong’da %1 civarında satışlar hâkim. Dün, ABD endekslerinin günü ekside kapatmasının ardından vadeliler düşüşle açılışı işaret ediyor. Enerji maliyetlerindeki yükselişten kaynaklı enflasyon endişelerinin küresel piyasalar üzerindeki baskısı devam etmekte. Brent petrolün varili 83 USD, WTI petrol 80 USD üzerinde alıcı buluyor. Fed’in varlık alımlarını azaltma takviminin yaklaşması risk iştahını sınırlayan diğer bir önemli unsur olmaya devam etmektedir. Dolar Endeksi (DXY) 94 puanın üzerinde; USDTRY kuru dün piyasa kapanışının ardından rekor tazeleyerek ilk kez 9 seviyesinin üzerini gördü. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi dün Haziran başından beri ilk kez %1,60’ı aşmasının ardından %1,63’e kadar yükseldi. Bugün Almanya’da ZEW endeksleri ve ABD’de istihdam piyasasının son durumuna ilişkin ipucu verecek JOLTS açık iş sayısı takip edilecek. Ayrıca Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in enflasyona ilişkin konuşması izlenecek. Yurt içinde Ağustos ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri öne çıkıyor. Sanayi üretimi Temmuz’da yıllık %8,70, perakende satışlar bir önceki ay yıllık bazda %12,30 artmıştı. Borsa İstanbul tarafında teknik olarak kritik önemdeki 1.400 puan seviyesini aşan BIST100 Endeksi’nin yukarı yönlü hareketine devam etmesi halinde 1.420 ve 1.427 seviyeleri önemli dirençler konumunda bulunmaktadır.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde değişen oran ve yönde hareketler kaydedilerek karışık görünüm sergilendi. Dax endeksi sınırlı satıcılı olurken Ftse 100 Endeksi’nde %0,72 oranında artış oldu. Cac 40 endeksi ise sınırlı volatil hareketler sonucunda %0,16’lık artış kaydetti. EUR/USD paritesi 1,155 seviyesi üzerindeki yatay seyrini sürdürdü. ABD tarafında endekslerde %0,50’den fazla düşüş yaşandı. Haftanın ilk işlem günündeki bu düşüşe Dow Jones endeksinin %0,72’lik geri çekilmesi öncülük etti. Dolar Endeksi (DXY) %0,30’un üzerinde bir artış ile 94,3 seviyesini aştı. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,49 oranında artarak varil başına 83,6 USD seviyesinde işlem gördü. Ons altın sınırlı değer kaybına karşın 1.750 USD düzeyinde fiyatlanmaya devam etti. Demir cevheri vadeli kontratları, Çinli çelik üreticilerinde inşaat demiri marjlarındaki iyileşmenin talep görünümünü desteklemesi ile birlikte %10’luk artış kaydetti.

Haftaya %1,31 yükselişle başlayan BIST100 Endeksi küresel borsalardan pozitif ayrıştı. TCMB’nin faiz indiriminin devamında ABD tahvil faizlerindeki yükselişin de etkisiyle, USD/TRY kuru 9,0 seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. EUR/TRY kuru ise paritenin etkisiyle sınırlı bir yükseliş kaydetti. TÜİK verilerine göre Ağustos ayında işsizlik %12,1 olarak kaydedildi. İşsizlik önceki ay %12 düzeyinde gerçekleşmişti. TCMB’nin açıkladığı verilere istinaden cari denge Ağustos ayında 528mn USD fazla verdi. Böylelikle Ekim 2020’den bu yana ilk kez cari fazla kaydedildi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu