Teknoloji

Her yerden çalışma için sıfır güven, uç nokta ve ağ güvenliği tek bir çözümde

Fortinet, şirketlerin her yerden güvenle çalışabilmesi ve bağlanabilmesi için sektörün en eksiksiz çözümünü duyurdu. Fortinet Security Fabric’te yer alan sıfır güven, uç nokta ve ağ güvenliği çözümlerinden oluşan geniş portföyü bir araya getiren Fortinet, kurumsal sınıf koruma ve verimlilik sunabilmek için kullanıcılara yoldayken, evdeyken veya ofisteyken güvenlik, hizmet ve tehdit istihbaratı sağlıyor. Her yerden çalışma çağının iş yapış şekillerine göre tasarlanan bu özellikler erişime açıldı.

Her Yerden Çalışma, Çalışanlarla Birlikte Siber Suçlulara Fırsat Sağlıyor

COVID-19 pandemisi, her yerden çalışma modelini yaygınlaştıran koşullar ortaya çıkardı. Gartner’ın öngörü analizlerine göre “2024’ün sonuna kadar işlerin yapısındaki değişim, 2020’de yüzde 52 olan mevcut toplam uzaktan çalışan oranını tüm çalışanların yüzde 60’ına yükseltecek.” Ayrıca yine Gartner’a göre “şirketleri hibrit veya uzaktan çalışan beyaz yakalı çalışanlarının yüzde 75’inin esnek çalışma beklentilerinin arttığını söylediği hibrit bir gelecek bekliyor.”

Aynı zamanda fidye yazılımı gibi çok aşamalı gelişmiş saldırılar artarak şirketleri zorlamaya devam ediyor. FortiGuard Labs’ın 1H Küresel Tehdit Zemini Raporu’na göre fidye yazılımı olayları Haziran 2020 ile Haziran 2021 arasında neredeyse yüzde 100 arttı. Fortinet’in gerçekleştirdiği küresel fidye yazılımı anketi de şirketlerin yüzde 67 gibi yüksek bir kısmının fidye yazılımlarının hedefi haline geldiğini ortaya çıkardı.

Uzaktan ve hibrit çalışma yöntemleri artık normal düzen haline geldi ve siber suçlular genişleyen saldırı zemininden avantaj kazanmaya devam ediyor. Çalışanlardaki ve tehdit zeminindeki bu değişimin olumsuz etkilerini azaltmak için şirketlerin artık güvenlikte de “her yerden çalışma” yaklaşımını benimsemesi ve kullanıcılar nerede olursa olsun onları takip eden ve koruyan çözümleri hizmete alması gerekiyor.

Fortinet Her Yerden Çalışma için Geliştirilen Güvenliği Sunuyor

Kullanıcılar seyahat ederken, ofisteyken veya evdeyken uygulamalar üzerinden buluta, veri merkezine veya SaaS yapısına erişiyor. Bu süreçten ötürü kullanıcıların bir konumdan diğerine sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmeleri ve yeterli korumaya sahip tutarlı bir kullanıcı deneyimi için sıfır güven, uç nokta ve ağ güvenliğini güvenlik seviyesi yüksek ortak API ve entegrasyon noktalarıyla bir araya getirmek gerekiyor. Fortinet, kullanıcıların bulunduğu konuma ve eriştikleri ögeye bağlı olarak güvenliğin özelleştirilmesi için bu birleşimi sunabilen tek sağlayıcı olma özelliğine sahip. Fortinet’in her yerden çalışma sisteminin üç kullanım alanıyla ilgili daha fazla bilgi aşağıda yer alıyor:

Seyahat: Ofis veya belirlenen bir alanda (ve orada sağlanan katmanlı güvenlik) dışında çalışanlar, işleri için kullanması gereken uygulamalara ve kaynaklara bilinmeyen ve genellikle de korunmayan ağlardan ve konumlardan bağlanırken farklı tehdit potansiyelini de beraberinde getiriyor. Bu da siber suçluların korunmayan ağlara girmesini veya daha az korunan cihazlar üzerinden saldırı gerçekleştirmesinin önünü açıyor. Hareket halindeki kullanıcıları da korumak için Fortinet aşağıdakilerin birleşiminden oluşan entegre bir çözüm sunuyor.

  • Uç Nokta Güvenliği: EPP, EDR, XDR (FortiEDR, FortiXDR)
  • Sıfır Güven Erişimi: ZTNA (FortiClient, FortiOS, FortiGate) + Kimlik Doğrulama (FortiAuthenticator, FortiToken)
  • Ağ Güvenliği: SASE (FortiSASE Remote)

Evden Çalışma: Uzaktan ve hibrit çalışanlar genellikle monitör, ev interneti, harici web kamerası ve mikrofon gibi çalışmak için gereken ekipmanlara sahip olan uzak bir konumdan oturum açıyor. Ancak evlerde kullanılan ağlar, güvenli olmayan IoT cihazlarının yanı sıra verimliliği azaltan video yayınlar veya online oyunlar gibi bant genişliğini tüketen diğer kullanıcılarla dolu olabiliyor. Ayrıca genellikle şirket ağının güvenliğinin ve kontrollerinin dışında oluyorlar. Kullanıcılara evlerinde yönetilen, kurumsal düzeyde güvenlik sağlamak için Fortinet aşağıdakilerin birleşiminden oluşan entegre bir çözüm sunuyor.

  • Uç Nokta Güvenliği: EPP, EDR, XDR (FortiEDR, FortiXDR)
  • Sıfır Güven Erişimi: ZTNA (FortiClient, FortiOS, FortiGate) + Kimlik Doğrulama (FortiAuthenticator, FortiToken)
  • Ağ Güvenliği: Linksys HomeWRK for Business | Fortinet tarafından korunmaktadır.

Ofis: Güçlü uç nokta güvenliği, kullanıcılar ağ ve güvenlik sağlayan şirketin yönetimindeki bir konumdan çalışırken bile katmanlı savunmanın önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Çünkü güvenlik açıkları, şirketlerin uyguladığı kontrolleri atlatması için bir giriş noktası sağlayarak siber suçluların bu açıklardan yararlanma veya üçüncü tarafların tehlikeye girme potansiyelini barındırıyor. Ofisteki kullanıcıları, cihazları ve sunucuları korumak için Fortinet aşağıdakilerin birleşiminden oluşan entegre bir çözüm sunuyor.

  • Uç Nokta Güvenliği: EPP, EDR, XDR (FortiEDR, FortiXDR)
  • Sıfır Güven Erişimi: ZTNA (FortiClient, FortiOS, FortiGate) + Kimlik Doğrulama (FortiAuthenticator, FortiToken)
  • Ağ Güvenliği: Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (FortiGate + FortiGate-VM)

Yukarıda ele alınan özelliklerin tamamı daha güçlü güvenlik, daha kolay yönetim ve daha üstün bir toplam sahip olma maliyeti için Fortinet Security Fabric bünyesinde yer alıyor. Seyahat, ofis ve evden çalışma durumlarında ZTNA’yı destekleyen tek sağlayıcı olan Fortinet, aynı zamanda entegre ve her yerden çalışmanın üç kullanım durumunu desteklemek için gerekli tüm bileşenleri otomatik siber güvenlik platformu bünyesinde sağlayabilen tek marka olma özelliğine sahip.

Her Yerden Çalışmayı Desteklemek için Hizmetleri Kolaylaştırıyor

Fortinet, her yerden çalışma çağında sistemin korumasını daha da hızlandırmak için şirketlerin çalışma şekline göre tasarlanmış birleşik lisanslama modelleri ve kolaylaştırılmış kullanım sunan Hizmet olarak FortiTrust güvenliği portföyünü genişletiyor. Cihaz tabanlı ve bulut tabanlı ücretleri karmaşık bir şekilde birleştiren lisanslamanın aksine, FortiTrust her şeyi herhangi bir ortamda veya cihazda kullanıcıları sorunsuz bir şekilde takip eden kullanıcı tabanlı tek bir lisans altında bir araya getiriyor. Böylece şirketler değişen bağlantı ihtiyaçları, hibrit çalışanlar, fiziksel ve sanal ortamlar ve cihazlar arasında hareket edecek kaynaklar gibi her yerden çalışmanın güçlüklerine dinamik olarak uyum sağlayabiliyor. FortiTrust’un kolaylaştırılmış lisanslama modeli, ağın esnek olmasını sağlıyor ve şirketlerin dinamik ağlar için tasarlanmış yeni teknolojileri kolayca ulaştırmasını mümkün kılıyor.

Her Yerden Çalışma Sistemi AI/ML’den Güç Alan Tehdit İstihbaratıyla Güçlendiriliyor

Fortinet’in müşterilere zamanında ve tutarlı bir şekilde en yüksek korumayı ve eyleme geçirilebilir tehdit istihbaratı sağlamak için önde gelen yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini geliştirmeyi ve kullanmayı hedefleyen FortiGuard Labs, seçkin siber güvenlik tehdit istihbaratı ve araştırma kuruluşu olmasıyla öne çıkıyor. FortiGuard Labs, Fortinet güvenlik ürünlerini mümkün olan en iyi tehdit tanımlama ve koruma bilgileriyle donatmak için milyonlarca ağ sensörü ve yüzlerce istihbarat paylaşım ortağını kullanarak dünya çapındaki saldırı zeminini sürekli olarak izliyor. Bu çalışmalar Fortinet’in konuma, cihaza ve kullanıcıların bağlanmaya çalıştığı uygulamaya dayalı olarak güvenlik uygulamasını ayarlama yeteneğini geliştiren güncel ve eyleme geçirilebilir tehdit istihbaratı sağlıyor.

Fortinet Ürünler Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CMO’su John Maddison, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çalışanların işlerini farklı ortamlarda yapabilmesi için onları güçlendirmek, kullanıcıların verimliliği gibi güvenliği de artırmak için çok önemli. Siber suçlular, şirketlerin ağına sızabilmek için kısa sürede uzaktan çalışma ile genişleyen tehdit zemininden ve oluşan güvenlik boşluklarından faydalanmalarını sağlayacak yöntemler geliştirdi. Günümüzün kurumsal şirketlerinin her yerden çalışabilmelerini sağlayacak esnek ve dinamik bir güvenliğe ihtiyacı var. Fortinet olarak her yerden çalışma çağı için geliştirilen, kullanıcıların ortamına ve risk profiline uyum sağlayan bütünleşik bir çözüm sunabilen tek sağlayıcıyız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu