Gündem

Jandarma Astsubay Nedir

Jandarma astsubay nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. Bunun sebebi ise günümüzde birçok kişinin askerlik mesleğine yönelmeye başlamasıdır. Yurt içinde bulunan kırsal kesimlerde kamu düzenini sağlayan kolluk kuvvetleridir. Erbaşların üst kademesi subayların ise alt kademesinde bulunmaktadır. Jandarma astsubaylar İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.

Jandarma astsubaylar silahlı olarak çalışmaktadır. Jandarma astsubay olmak için iki yıllık meslek yüksekokullarından mezun olmak ya da herhangi bir önlisans bölümünden mezun olarak dışardan sınavlara girmek gerekmektedir. Jandarma meslek yüksekokuluna girecek olan kişilerin ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavında belirtilen taban puanı almış olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise diğer aşamalardan da geçilmesi gerekmektedir.

Kimler Jandarma Astsubay Olabilir?

Jandarma astsubay olmak için kişilerde bazı şartlar ve özellikler aranmaktadır. Jandarma astsubay olmak için gerekli şartlar:

  • Planlı olmak
  • Analitik düşünme
  • Düzenli ve disiplinli olmak
  • Öz güvenli olmak
  • Sorumlu bir şekilde çalışmaya yatkın olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin jandarma astsubaylığa girmesi mümkün değildir. Jandarma Astsubay nedir sorusunun yanı sıra kişilerin ne kadar maaş aldığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Mesleğe yeni başlayan kişilerin yıl geçtikte maaşlarında artış söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra ise görev yapılan yerde maaş konusunda etkili olmaktadır. Bu yüzden maaş konusunda net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Göreve başlayan kişilerin yıllar içinde maaşları yükselmektedir.

 

Başa dön tuşu