Küresel piyasalar

0
56

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Seçim sonuçlarının piyasa beklentilerini desteklemesiyle alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, şu ana kadar açıklanan seçim sonuçlarının piyasa beklentilerini olumlu etkilemesi nedeniyle alıcılı seyir izledi. Nasdaq endeksi %2,59 artışla 11.890,93 puandan kapanırken, S&P 500 endeksi 1,95% değer kazancıyla 3.510,45 puanda kapanış yaptı. Aynı şekilde Dow Jones endeksi de %1,95 artışla 28.390,18 puandan kapandı. Haftalık bazda incelediğimizde, S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin Nisan ayından bu yana en iyi performanslarını gösterdiğini gözlemliyoruz. Senato yarışında Cumhuriyetçilerin kazandığı zaferler, “mavi dalga”nın teknoloji şirketlerine yönelik vergiler ve daha güçlü düzenlemelerin devreye alınacağına yönelik beklentileri zayıflatmasıyla, teknoloji hisselerindeki yükselişi tetikliyor. Ayrıca, Demokratların hem Senato’da hem de Temsilciler Meclisi’nde ağırlıklı hakimiyet sağlamadığı sürece, Biden’ın başkan seçilse bile, kurumlar ve sermaye kazanımları konusunda devreye almayı planladığı vergi artışlarını uygulayabilmesinin mümkün olmadığı düşünülüyor. Böylece, sektörler cephesinde yükselişler teknoloji sektörü hisseleri öncülüğünde gerçekleşirken, bankacılık sektörü hisselerinin %4 artışla önceki gün verdiği kayıpları geri aldığı da görüldü. Sanayi sektörü hisselerinde yükselişler ise %2’yi aştı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalarda şimdiye kadar açıklanan sonuçlar Biden’in galibiyetine işaret etse de, hala devam eden belirsizlik ortamı nedeniyle genel olarak negatif eğilimli seyir görülüyor. Bu arada USDCNY paritesi, Biden zaferinin ABD-Çin gerginliğinde potansiyel bir rahatlama yaratabileceği yönündeki beklentilerle %0,5 düşüşle 6,6319 seviyesine geriledi.

Yurt dışında ise, ABD’de Ekim ayı istihdam raporu izlenecek. ABD’de Eylül ayında 661 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdamının Ekim ayında da 600 bin kişi artış göstermesi; ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,2 artış göstermesi ve yıllık artış rakamının Eylül ayındaki %4,7 seviyesinden %4,5 seviyesine gerilemesi; işsizlik oranının da %7,9’dan %7,6’ya düşüş göstermesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yeni haftada ABD’de TÜFE ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Euro Bölgesi cephesinde de Sentix yaıtrımcı güveni ZEW beklenti anketi ve sanayi üretimi verisi takibimizde olacak. Çin cephesinde de özellikle sanayi sektörü karlılığı açısından kritik bir indikatör olan ÜFE verisi GOÜ fiyatlamaları açısından belirleyici olacak

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here