Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Vaka artışlarının endişe verici boyutlara gelmesi nedeniyle ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, aşı cephesindeki olumlu gelişmelere karşın vaka artışlarının dünya genelinde endişe verici boyutlara gelmesi nedeniyle satıcılı seyir izledi. Küresel risk iştahında görülen zayıflama sonucunda Nasdaq endeksi %0,65 değer kaybı ile 11.709,59 puandan kapandı. S&P 500 endeksi %1 düşüşle 3.537,01 puandan, Dow Jones endeksi de %1,08 düşüşle 29.080,17 puandan kapanış yaptı. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, 47 eyalette yeni vaka sayıları en az %5 artış gösterdi. Piyasalardaki olumsuz atmosferde Fed Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmada, ekonomik toparlanma görünümünün belirsiz olduğunu ve virüsün yayılımı dikkate alındığında önümüzdeki birkaç ayın zorlu geçebileceğine işaret etmesi de etkili oldu. Diğer yandan, vakalarda görülen artış ABD’de bazı bölgelerin daha katı sosyal mesafe önlemlerini devreye almasına neden oldu. Chicago Belediye Başkanı Lightfoot, şehir sakinlerinden Şükran Günü planlarını iptal etmelerini ve şehirde vakalar arttıkça evde kalmalarını istedi. New York eyaletinde de barlar, restoranlar ve spor salonlarındaki yeni sokağa çıkma yasakları bugün yürürlüğe girecek.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalarda genel olarak karışık seyir görülüyor. Artan vaka sayılarının ekonomik büyüme görünümüne ilişkin öne çıkardığı endişeler ve Başkan Trump’ın ABD’lilerin Çin ordusuna destek sağlayan Çinli firmalara yatırım yapmasını yasaklamaya yönelik kararname imzalamasının risk algısı baskılıyordu. Ancak şu saatlerde NBC News’ın yeni Başkan Biden’ın Arizona’da 11 oyu almasının almasının yüksek ihtimalle olası olduğunu belirtmesi piyasalar için destekleyici unsur olarak öne çıkıyor.. Biden’ın böylece, 1996’dan bu yana Arizona’da seçilen ilk Demokrat aday olması bekleniyor. ABD vadeliler cephesinde de yatay pozitif eğilimli seyir hakim.

Yurt dışında da ABD’de ÜFE, Euro bölgesinde ise 2020 yılı üçüncü çeyrek GSYH büyümesi izlenecek. ABD’de ÜFE’nin Ekim’de manşet bazda aylık olarak %0,2 artış göstermesi ve yıllık rakamının Eylül ayına benzer şekilde %0,4 seviyesinde kalması; çekirdek bazda da aylık olarak %0,2 artış göstermesi ve yıllık artış rakamının Eylül ayındaki %1,2 seviyesinde yatay kalması bekleniyor. Euro bölgesinde açıklanacak üçüncü çeyrek GSYH’sine ilişkin piyasa beklentisi ise çeyreklik bazda %12,7 büyüme, yıllık bazda %4,3 daralma yönünde.

Gelecek gündemde neler var?

Yeni haftada ABD’de perakende satışlar, üretim, inşaat izinleri, konut başlangıçları ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Euro Bölgesi cephesinde TÜFE verileri izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu