Osmanlı Portföy haziran ayı yatırım fonu değerlendirmesi

0
77

Bugünkü yazımızda, haziran ayında yatırım fonları piyasasında yaşanan gelişmeleri kısaca özetlemeye çalışacağız. Haziran ayında Merkez Bankası’nın politika faizlerinde bir değişikliğe gitmemesi, Merkez’in yılsonu enflasyon hedeflemesinin seyrini görmek için bir süre daha bekleyeceği şeklinde yorumlandı. Merkez bankası kararının öncesinde, yani 28 Mayıs- 19 Haziran arasında, bankalarca 3 aya kadar olan TL mevduata ödenen faiz oranı ortalamasının yıllık %8,07 civarında gerçekleştiği görüldü. Bir önceki dönem olan, 1 Mayıs-22 Mayıs arasında, aynı vade için ortalama faiz oranının yıllık %8,37 olduğu düşünüldüğünde, mevduat faizlerinde sınırlı da olsa gerilemenin devam ettiği anlaşılmaktadır. Faizlerde görülen görece düşük ve stabil durumun, geçtiğimiz ay sonu finansman bonolarının getirileri üzerinden alınan verginin arttırılması ile değerlendirildiğinde, mevduat yatırımcısının tercihlerini nasıl etkileyeceği merak konusu olmakta. Son duruma ilişkin banka mudi sayıları ve vade tercih kırılımı gibi istatistik veriler henüz elimizde yok. Yine de içinden geçilen sürecin, yatırım fonları piyasasında hareketliliği arttıracağı kolaylıkla söylenebilir.

Haziran ayı fon getirilerine baktığımızda ise, geçen ay olduğu gibi yine hisse fonlarının başı çektiği, aylık bazda en yüksek getiri sağlayan ilk 10 fonun tamamının hisse senedi fonu olduğu görülmektedir. Söz konusu 10 adet fonun aylık bazda getiri ortalamasının %11,78, aynı getirinin yıllıklandırılmış halinin ise ortalama brüt %141 olduğu anlaşılmaktadır. Bu getiri performansına bağlı olarak, hisse senedi fonlarında işlem hacmi de önceki aya göre hatırı sayılır ölçüde artmıştır. Mayıs ayında 1,13 milyar TL olan hisse fonları işlem hacmi, haziran ayında 1,96 milyar TL’ye çıkmıştır. Risk toleransı uygun olan yatırımcılar için önerilen hisse fonları, faizli ürünlerin getirilerinin gerilemesine paralel olarak, pek çok yatırımcı tarafından bir süre daha fon sepeti oluştururken tercih edilecek gibi görünmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta, söz konusu hisse fonlarının risk grubu itibariyle hayli riskli olduğu, bu nedenle de fon sepetine eklenmesi düşünülüyorsa, oldukça dikkatli seçilmesi ve portföy dağılımının da ona uygun yapılması gerektiğidir.

Siz de yatırım fonu alım kararlarınızı vermeden önce yatirimdirekt.com sitemizi ziyaret edebilir, sizin için oluşturduğumuz fon sepetlerini, getiri beklentiniz ve risk toleransınıza göre rahatlıkla seçebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için Youtube kanalımızda yer alan videomuzu izleyin:

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here