Piyasanın durumu

0
51

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.72 yükseliş ile 1,290 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,276 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,296 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. TCELL (3.47 puan) ve GUBRF (1.59 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-2.05 puan) ve ISCTR (-0.45 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artış ve azalışların dengede olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 15 tanesinde yabancı payı artışı, 15 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %1.97 ile PETKM ve %0.85 ile TAVHL olurken, en fazla azalan hisselerin ise %3.94 ile TSKB ve %3.34 ile KRDMD olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 16 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 14 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %23 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.95 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.10 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 12 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise DOHOL ve GUBRF hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ARCLK, DOHOL ve GUBRF dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, MGROS ve PGSUS ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here