Risk alma iştahı lokalleşiyor

0
95

Borsa İstanbul’da bayram tatili sonrasında işlem hacmi bayram öncesini arattı. Yurt dışında rekorlar ile yaşanması sonrasında mütevazı bir yükseliş ile başlayıp ardından gün boyu hafif satıcılı düşük bir hacimle geçirdik. Bankacılık sektörü 14 Temmuz TCMB faiz kararından bu yana üç gün üst üste düşüş yaşadı ve dün 3 Haziran seviyesine geriledi.

BIST 100’de işlem hacmi bayram öncesinde seviyede kalırken, bankacılık sektöründe düşüşte işlem hacmi bayram öncesinde seviyenin üzerine çıktı. Bankacılık sektöründe TCMB faiz kararı sonrasına denk gelen düşüşün bilanço karlılıkları ile ilgili beklentiler olup olmadığını bu hafta içerisinde görebileceğiz. Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi bankası bu hafta karlılıklarını açıklaması planlanıyor. Perşembe günü ise TCMB’nin enflasyon raporu takip edilecek. Tatil sonrasında dikkat çeken diğer bir fiyatlama covid vakalarında yaşanan artış nedeniyle ulaştırma sektörüne satış baskısı yaşandı. Ulaştırma sektöründe hisseler %3-5 arasında değer kaybetti.

Dün Almanya İFO endeksi beklentilerin aksine düşme yaşaması ve covid ile kısıtlama endişeleri ile Avrupa borsaları zayıf bir seyir izledi. ABD’de ise %3.5 artması beklenen yeni konut satışlar %6.5 daraldı ve bir önceki ay olan Mayıs ayı verisinin aşağı yönde revize edildi. ABD’de covid vakalarında artış sonrasında ABD’de bazı eyaletlerde kamu çalışanlarına aşı ya da test zorunluluğu getirildi. Kötü ekonomik veri ve covid zorunluluğuna rağmen ABD piyasaları kar sezonu beklentileri ile rekorlarla kapandı. Piyasalar benzer ekonomik veriler ve ortak endişelere farklı tepkiler veriyor. Bu risk alma iştahının global değil lokalleştiğini gösteriyor. Kısa vadede trend TL, orta vadede ABD doları lehine. Dolar/TL 50 günlük ortalaması 8.53 ve yükselen kanal desteği 8.545 seviyesinde.

17 Temmuz TCMB faiz kararı sonrasında 50 günlük ortalamasının altına gerilemiş ve faiz kararı sonrasında TL değer kazanımı durmuştu. Dünde dolar endeksinin geri çekilmesi ile 8.63 yükselen kur 8.54 desteğine geriledi. Bugün de 8.545-8.63 aralığında FED toplantısı ve TCMB enflasyon raporunu izlemesini bekliyoruz.

BIST 100’de Temmuz ayının ilk haftasından bu yana devam eden satış baskısı kırılamadı. Düşen kanalın baskısı 1360’dan gerilemeye devam ediyor. 1343 gün içi destek seviyemizken, 1328’e devam edecek satışlar tepki alımı için seviye olabilir .

Kaynak ÜNLÜ CO
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here